Again 06 Singapore KSJ  

středa 22. dubna 2009

AddThis Social Bookmark Button


Le Xuan  

AddThis Social Bookmark Button


Kim Sung Jin  

AddThis Social Bookmark Button


Sin Eun Yeong  

AddThis Social Bookmark Button


Crazy slalom 06  

AddThis Social Bookmark Button


AddThis Social Bookmark Button


Freestyle slalom skating  

Pojďme si říct něco málo o historii a jednotlivých odvětví slalomu. Pro vývoj slalomu se stal klíčovým rok 1994, kdy se díky Michelovi Fizeimu a jeho bruslařskému týmu La Défense konalo první Mistrovství Francie v akrobatickém bruslení. V této době se jednalo hlavně o rychlostní slalom, stylový slalom, stylový skok, skok vysoký a "čistou výšku". Mezi lety 1994 a 2003 se udály velké změny, které dovolily představit novou tvář slalomu. Sestavily se pravidla pro rychlostní a stylový slalom, díky čemuž bylo možné začít organizovat Mistrovství Francie. Po roce 1998 se rychlostní a stylový slalom úplně osamostatnily. To dovolilo bruslařům stát se skutečnými mistry v jedné disciplíně, stejně jako zlepšovat její úroveň. Po roce 2002 se francouzský slalom skutečně otevřel evropským státům, jako jsou Itálie, Švýcarsko a Holandsko. Hlavně díky soutěži v Lausanne, která existuje již od roku 1996 a též díky Francouzům, kteří pomáhali organizovat evropské soutěže. Důležitou francouzskou osobností, která měla pro slalom velký přínos, je Sebastien Laffargue (Evropský šampion 1997, 1999, 2001 a 2002). Tím, že navštívil mnoho států a rozšířil tam tak francouzský vliv, samotný slalom oživil. Po dohodě s ostatními státy byly též upraveny pravidla a staly se jednotnými pro všechny bruslaře. V roce 2004 byla vytvořena asociace freestylových bruslařů IFSA: International Freestyle Skaters Asociation v čele s Vincentem VuVanKha - Mistrem Francie 2002, 2003, 2004. Jeho cílem je vytvořit pevné mezinárodní vztahy v disciplínách "akrobatického" bruslení a organizovat soutěže po celém světě. Freestyle slalom je nejvíce rozšířený ve Francii a poměrně velkou tradici má i v asijských zemích jako je Čína nebo Korea.

...současnost

V současné době se freestyleslalom rozdělil na dvě větve:

Tou jednou je již dříve zmíněná IFSA. Tato organizace se snaží pořádat soutěže na vysoké úrovni s přesnými pravidly. Organizace si zajišťuje kvalitní rozhodčí, které proškoluje v kurzech a dbá na správnost provedených triků.Pravidla pro IFSA soutěže jsou následující: Celková plocha potřebná pro závody má délku 40 metrů a šířku 10 metrů. Závodí se ve třech řadách kuželů ve vzdálenosti 20 kuželů 50 centimetrů, 20 kuželů 80 centimetrů a 14 kuželů 120 centimetrů. Každá řada je od sebe vzdálena 2 metry. Porota je ve vzdálenosti 3 metry od 50-ti centimetrové řady.Každý závodník má na přípravu 30 minut. Celkový čas na jednu jízdu je 1 minuta a 30 sekund za doprovodu hudby. Každá jízda se hodnotí z několika hledisek. Důležitá je obtížnost triků, kreativita, celkový dojem a v neposlední řadě sražení pokud možno co nejmenšího počtu kuželů. V blízkosti závodní plochy se má nacházet i plocha pro trénink. Ta musí mít stejné rozměry jako závodní plocha.

Tou druhou větví se staly takzvané Battle soutěže. Stejně jako předchozí odvětví freestyle bruslení mají i battle soutěže svou oraznizaci. Tou je World Slalom Skaters Association zkráceně WSSA. Tyto soutěže jsou ovšem volnější a nemají tak pevně daná pravidla jako IFSA soutěže. Jezdci závodí ve skupinách, které se vzájemně vyřazují až do finále. Úplná pravidla battle soutěží naleznete na stránkách WSSA. Nebo zde.

Speed slalom

Speed Slalom se jezdí poměrně odlišně od Freestyle Slalomu a jde zde hlavně o rychlost a o snahu zavadit o co nejméně kuželů. Většina jezdců, kteří se věnují Freestylu tak se věnují nebo se věnovali i Speed Slalomu, protože z něj vychází. Pravidla jsou velmi jednoduchá, jezdí vždy dva závodníci v souběžně jdoucích řadách kuželů ve vzdálenosti 80cm. Kuželů je 20. Jak již bylo řečeno, hlavním kritériem je rychlost a přesnost projetí všech kuželů. Jako zajímavost bych uvedl, že nejlepší čas v projetí všech 20 kuželů je něco málo pod 5 sekund!


Dále se ještě společně s již zmíněnými druhy freestyle jízdy velmi často spojuje Hight jump a Free jump. Hight jump pravidla spočívají v tom, že jezdec musí přeskočit tyč za pomocí odrazové rampy.U Free jump se rampa nepoužívá.

(by freestyleslalom.cz)Zarovnat na střed



AddThis Social Bookmark Button


 

Design by Amanda @ Blogger Buster